Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Dowiedz się więcej...zamknij
Dane teleadresowe:

Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Aaron w Olsztynie

ul. Limanowskiego 19d
10-342 Olsztyn

GSM: +48 502 180 730
TEL: +48 (89) 533 37 15
FAX: +48 (89) 526 43 18

 

 Odejście najbliższej osoby to moment, na który nikt nigdy nie będzie wystarczająco przygotowany. Pragniemy wyjaśnić państwu wszelkie formalności poprzez zamieszczenie poniższych porad.

Niezależnie od miejsca zgonu rodzina Osoby Zmarłej ma prawo do wyboru DOWOLNEGO Zakładu Pogrzebowego, nawet jeśli placówka np. hospicjum, szpital ma podpisaną umowę z konkretnym Zakładem pogrzebowym na Przewóz Osoby Zmarłej do pomieszczeń chłodni. Rodzina nie jest dodatkowo obciążona kosztami, przy wyborze innego Zakładu Pogrzebowego.

Jak postąpić w przypadku śmierci bliskiej osoby:

  • Jeśli zgon nastąpił w domu powinni państwo wezwać pogotowie lub lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. Należy poinformować nas w celu przewozu osoby zmarłej do chłodni.
  • Jeżeli śmierć nastąpi w Hospicjum należy powiadomić hospicjum o wyborze naszej firmy oraz zawiadomić nas w celu odbioru osoby zmarłej.
  • Jeśli osoba odejdzie w szpitalu należy odebrać kartę statystyczną ( kartę zgonu) od lekarza prowadzącego i przyjechać do naszego biura.
  • W przypadku, gdy śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych np. wypadek, przestępstwo ciało jest przewożone do zakładu medycyny sądowej. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok zgodę na odbiór ciała wydaje prokuratura.

Pozostałe formalności związane z organizacją pogrzebu uzgadniamy w naszym biurze przy ul. Limanowskiego 19D tzn. ustalamy: datę pogrzebu lub kremacji, wybór cmentarza i miejsce pochówku, wybór trumny, rodzaj obrządku religijnego, szczegóły pogrzebu świeckiego. Pracownicy firmy pomagają również w załatwieniu aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego.

 Dokumenty niezbędne do załatwienia formalności pogrzebowych;

  • karta zgonu wystawiona przez lekarza, na podstawie której wystawiany jest Akt Zgonu w Urzędzie stanu Cywilnego w miejscu zgonu.
  • Dowód osobisty osoby zmarłej i współmałżonka( lub osoby zlecającej organizację ceremonii)
  • Trzy odpisy aktu zgonu są bezpłatne.

Do zakładu pogrzebowego musimy zabrać ze sobą:

kartę zgonu i dowód osobisty zmarłego, zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu, ostatni odcinek renty lub emerytury lub inny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia przez osobę zmarłą. Na tej podstawie można się ubiegać o zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do rozliczenia kosztów pogrzebu w ramach zasiłku ZUS, KRUS, MSWiA wymagane są dokumenty:

- Legitymacja emeryta lub rencisty, lub zaświadczenie z zakładu pracy dla zmarłych posiadających ubezpieczenie emerytalno- rentowe

- w przypadku braku ubezpieczenia osoby zmarłej, potrzebna jest informacja o ubezpieczeniu emerytalno-rentowym osoby załatwiającej pogrzeb.

Za organizację pogrzebu możemy zapłacić w chwili podpisywania umowy albo wystawić zakładowi pogrzebowemu upoważnienie, na podstawie którego będzie on mógł odebrać należność z zasiłku pogrzebowego.